Çöl Kartalı Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çöl Kartalı Türleri ve Özellikleri

Çöl Kartalı, bir yarı otomatik tabanca çeşididir. Orijinal ismi "Desert Eagle" olan bu tabanca Amerikan tasarımı ve israil yapımıdır. Modelleri arasında 41'lik, 44'lük, 357'lik, 440 Cor-bon ve 50 AE (Action Express) kalibrelik mermi kullananları vardır. 41'lik ve 44'lük versiyonu 8, 357'lik versiyonu 9 ve 50 AE versiyonu 7 mermilik hazneye sahiptir. Çöl Kartalı kullandığı mermiler dolayısıyla güçlü bir tabanca olmakla birlikte 50 AE versiyonu yüksek oranda geri tepme, büyük ve ağır olma özellikleri nedeniyle pek kullanışlı değildir. Bu silahın 1-2 kiloluk çeşitleri genelde en güçlü olanlarıdır ve ona göre tercih edilir. Ağırlıkları birbirine yakın olmasına rağmen 357'liklerde 50 AE'de olduğu gibi bir geri tepme söz konusu değildir. Hatta kullanıcılar bu çeşidin sıradan 9 mm'likten az geri teptiği yorumunda bulunmuşlardır. Yine de ağırlığı fazla geldiğinden çok az tercih edilir.

Namlusu tek parça ve blok dökümlüdür. 152 mm'lik namlularda 200 metrelik alanda etkili ve isabetli atış yapabilmektedir. Namlu içi, merminin aşındırmasını azaltacak şekilde yapıldığından atış isabet oranı da artmaktadır. İki el ile de kulanılmak üzere tasarlanan tetik köprüsü ve rahat tutulmaya elverişli kabza, tabancanın hızlı şekilde kullanılmasına müsaittir. Diğer yarı otomatik tabancalarda olduğu gibi Çöl Kartalı modellerinde de şarjörde mermi bittiğinde sürgüsü açık kalmaktadır. Fakat diğer horozlu tabancaların aksine emniyete alınınca ateşleme iğnesi çalışmamaktadır. Bu sayede de tabanca yere düşmesi gibi durumlarda yanlışlıkla ateşlenmek gibi bir kazaya sebep olmaz. Ayrıca bu tabanca sadece standart üretim mermileri alabilmektedir.

Çöl Kartalı ilk defa 357 Magnum modeli ile 1983'te imal edilmiş ve oldukça iyi satmıştır. 1987'de daha güçlü bir tabanca olan 44 Magnum imal edildi. 1991'e geldiğimizde ise Çöl Kartalı geri tepme oranı oldukça fazla olan 50 kalibre mermiyle sunulmuştur. Lazer ve dürbün takılabilme özelliğine sahip olan bu tabanca yüksek kalite çelikten üretilmiştir.

Bu tabancanın Mark I, Mark VII ve Mark XIX diye adlandırılan üç farklı versiyonu bulunmaktadır. Fakat Mark I ve VII artık üretilmemektedir. Mark XIX serisi ise 50 kalibre ile özdeşleşmiştir. Tabanca parçaları kendine özgüdür ve farklı tabanca parçaları kullanılamaz. 152 mm'lik namlusu en ünlü parçasıdır. Bu tabanca gaz basıncı ile çalışmak üzere üretildiğinden bakım ve temizliği ihmal edilmeye gelmez.

Çöl Kartalı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dünyanın En Büyük Çölü Türleri ve Özellikleri

Dünyanın En Büyük Çölü Türleri ve Özellikleri

Sina Çölü Tarihi ve Özellikleri

Sina Çölü Tarihi ve Özellikleri

Namib Çölü Türleri ve Özellikleri

Namib Çölü Türleri ve Özellikleri

Karakum Çölü Türleri ve Özellikleri

Karakum Çölü Türleri ve Özellikleri

Arizona Çölü Türleri ve Özellikleri

Arizona Çölü Türleri ve Özellikleri