Çöl Bitkileri Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çöl Bitkileri Türleri ve Özellikleri

Çöl bitkileri; kurakçıl bitkilerdir. Yani kurak koşullarda, su saklayabilen bir yapıya sahip bitkilerdir. Çöl bitkilerinin çoğu çalı ya da ot türündedir. Ağaçlara sadece gölcüklerin ya da yüzeye yakın yeraltı su kaynaklarının olduğu vahalarda rastlanır. Çöl bitkilerinin yaprakları ve sapları su geçirmeyen, aynı zamanda bitkilerin su kaybetmesini önleyen mumsu bir maddeyle kaplıdır. Bitkilerin ihtiyaçları olan karbondioksiti emmesini sağlayan gözenekler, bazı bitkilerin üst derisine gömülmüştür. Hatta bazılarında, kurutucu rüzgârlardan koruyan tüylerle kaplı olabilmektedir. Bitkilerin iç dokularında ise suyu tutan zamklı maddeler bulunabilmektedir. Kök sistemleri, yayılan ya da derine inen tiptedir ve elden geldiğince çok su emerler.

Bazı ılgın cinsleri, magnezyum klorür ile kalsiyum klorürden oluşan tuzlu bir salgıyla örtülüdür. Bu kimyasal maddeler son derece nem çeker maddelerdir. Geceleri, toprak düzeyi yakınında oluşan az miktarda olan su buharını emerler. Bitkinin emdiği bu su, sonradan bitkinin üst derisinden ve gözeneklerinden geçer. Topraktan suyu emen otların, çok dallı olan köklerindeki kök kılları, suyu emme yeteneğini üç kat arttırmaktadır. Bazı çöl bitkilerinin ve kaktüslerin iklime gösterdikleri bir başka uyum, yaprakların değişerek dikene dönüşmesidir. Ayıca bitkinin sapı hem fotosentez organı hem de su depo edici organ görevini yerine getirmektedir.


Çölde yetişen bitkiler


Gerbera çiçeği: Compositae familyasından olan katmerli ve yalın kat formda sarı, turuncu, beyaz, pembe, kırmızı tonlarda, iri papatya benzeri çiçekleri olan, çok yıllık otsu bir bitkidir. Alt tarafı tüylü yapraklı, pancar gibi düz veya iri parçalıdır. Etli ve kalın kökleri, suyun durumuna bağlı olarak bir metre derine kadar inebilir.

Kaktüs: Kaktüsgiller, gövdeleri etli ve yaprakları diken şeklini almış, bir çiçekli bitkiler familyası'dır. Genellikle tropikler ve çöllerde yaygındırlar. Çölde yetişen Saguaro kaktüsü, en büyük kaktüslerden biridir. Genellikle yetişkinleri 12 metre boya ulaşır, nadiren de olsa 15 metreyi bulabilirler.

Kana çiçeği: Asya ve Amerika'nın sıcak bölgelerinde yetişen kök saplı otsu bir bitki türlerinin ortak adıdır.

Adenium: Çöl gülü olarak da bilinen, kodeks yapılı gövdesi ve çok güzel çiçekleriyle bambaşka bir güzelliğe sahip bir çöl bitkisi. Öz suyu çok zehirli olan bir bitkidir, dokunulmamalıdır.

Hibiskus: Sudan çöllerinde yetişen ve susuzluğu gideren bir bitkidir. Bir diğer adı Mekke Gülü'dür. Çay gibi demlenip içilebilen bir bitkidir. Birçok faydası bulunmaktadır.

Çöl Bitkileri Yorumları

soru

ELA NUR KARADENİZ

10 Nisan 2019 Çarşamba

ÇOK İŞİME YARADI

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çöl Fırtınası Türleri ve Özellikleri

Çöl Fırtınası Türleri ve Özellikleri

Atacama Çölü Tarihi ve Özellikleri

Atacama Çölü Tarihi ve Özellikleri

Çöl Gülü Türleri ve Özellikleri

Çöl Gülü Türleri ve Özellikleri

Gobi Çölü Türleri ve Özellikleri

Gobi Çölü Türleri ve Özellikleri

Sina Çölü Tarihi ve Özellikleri

Sina Çölü Tarihi ve Özellikleri