Arizona Çölü Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Arizona Çölü Türleri ve Özellikleri

Arizona çölü; Arizona, Amerika'nın bir eyaleti olup çölleri ve kanyonları ile ünlüdür. Arizona'nın en önemli coğrafik özelliği elbette Büyük Kanyonu'dur. Arizona, Amerika'nın yüz ölçümü açısından 295,260 km ile altıncı büyük eyaletidir. Güneybatı eyaletlerinden biri olan Arizona, dağlık bölge, Kolarado Platosu ve çöl bölgesi olmak üzere başlıca üç bölgeye ayrılır. Kolarado Platosu, dağlık alan kuzeybatıdan en güneye kadar uzanır, çöl bölgesi ise güneybatının yarısını kaplar. Arizona 'nın kuzey ve kuzeydoğu bölümlerini kaplar.


Arizona çölünün iklim özellikleri nelerdir?


Kuru hava ve berrak gökyüzü, Arizona'nın en karakteristik iklim özelliklerindendir. Hava koşulları, eyaletin kuzeyindeki dağlar ve güneydeki çöl alanları arasında büyük bir değişiklik göstermektedir. Eyalette gözlenen en yüksek sıcaklık ise elli üç derecede çöl bölgesinde görülmektedir. Arizona çölünün yağış alma oranı ortalama 8 cm³'e kadar düşer.


Arizona Çölü coğrafi özellikleri nelerdir?


Arizona Çölü Amerika Kıta'sında yer almaktadır. Arizona Çölünün büyük bir kısmı Amerika Birleşik Devletleri'nin sınırları içerisinde olsa da bir bölümü de Meksika eyaleti sınırlarında yer almaktadır. Ayrıca Arizona çölünün yüz ölçümü toplamda 370.000 km 'dir. Ancak Arizona'nın çöl olan kısımlarında, kaktüs bitkisi dışında herhangi başka bir bitki görülmesi neredeyse imkânsızdır. Eyaletin bilinen başlıca özelliği kurak ve çöl görünümünden ibarettir. Coğrafi özellikleri açısından en meşhur özelliği, kanyonları ve çölleridir. Arizona çölü Amerika'nın en büyük çöllerinden birisidir. Her ne kadar oluşan depremlerden ötürü kanyon görüntüsünde değişiklikler meydana gelse de yine de en çok meşhur olan yapısı kanyonlarıdır. Kırmızı kayalardan oluşan bu kanyon çölle birleştiğinden görsel güzelliği rağbet gören bir yer haline gelmiştir. Arizona çölünde yağış oranları çok düşük olduğundan sahra olan yerleri neredeyse yok. Denecek kadar azdır. Bir başka deyişle bu kanyon ve çöl alanı insanların yaşaması için uygun değildir. Çok değişik bir iklim yapısına sahip olan Arizona eyaleti, çölünün de olması ile iki faklı uç noktalarda sıcaklık değerlerine sahiptir.

Arizona Çölü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çöl Yılanı Türleri ve Özellikleri

Çöl Yılanı Türleri ve Özellikleri

Çöl Biyomu Türleri ve Özellikleri

Çöl Biyomu Türleri ve Özellikleri

Gobi Çölü Türleri ve Özellikleri

Gobi Çölü Türleri ve Özellikleri

Çöl Varanı Türleri ve Özellikleri

Çöl Varanı Türleri ve Özellikleri

Arizona Çölü Türleri ve Özellikleri

Arizona Çölü Türleri ve Özellikleri