Çöl Hayvanları Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çöl Hayvanları Türleri ve Özellikleri

Çöl hayvanları, denilince benim ve daha birçok kişinin ilk aklına gelen eminim ki yılanlar, develer ve akreplerdir. Evet bu hayvanların bazı türleri çölde yaşarlar, ama çöl benim ve eminim ki daha birçok kişinin bilmediği hayvan türlerini barındırıyordur. Çölde yaşam hiç de kolay değildir o yüzden çölde yaşayan hayvanların suya dayanıklı olması gerekmektedir. Ayrıca çöl hayvanları genelde kamufle olabilmeleri için açık renkli postları olan hayvanlardır. Çölde birçok kemirici hayvanda yaşamaktadır. Çölde yaşayan birçok hayvan gece dışarı çıkarlar bunun sebebi ise gece hem nem oranının daha yüksek olması hem ısının gündüze oranla düşmesi hem de geceleri terleme olayının daha az olmasıdır. Çöller kumlar ve kum tepelerinden oluşmaktadır. Çölde ağaç nadiren görünür, ağaçların oldukları yerlerde de muhtemelen su kuyuları vardır. Çöl gündüzleri ne kadar sıcak ise geceleri de o kadar soğuk ve dondurucudur.


Şimdi çöl hayvanlarını hep beraber tanıyalım


Deve: Develer çok özel çöl yaşamına ayak uydurabilen çok özel canlılardır. Develeri bu kadar özel kılan ise en ağır şartlara bile dayanabilen bir vücut yapılarının olmasıdır. Sırtlarında birçok hayvanın taşıyamayacağı kadar yük taşıyabilirler. Uzun süre açlığa ve susuzluğa dayanabilen develerin bütün vücudunu kaplayan ve onları güneşin etkilerinden koruyan sık tüyleri vardır. Develerin çöl şartlarında yaşamasını kolaylaştıran bir başka etmen de hörgüçleridir. Bu hörgüçlerde vücut ağırlığının beşte biri kadar yağ depolanır, bu da vücuttan fazla su atılmamasını sağlar.

Çöl kekliği: bu keklik türleri Sahara ve Kalahari çöllerinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Yaşamlarını kumların üzerinde buldukları tohumlar ve çıkan filizleri yiyerek sürdürürler. Çöl yaşamına ayak uydurabilen çöl kekliği su ihtiyacını karşılayabilmek için günde 120 km. Uçabilmektedir. Suya ulaştıklarında ihtiyaçlarını karşılayabilmek için hiç ara vermeden su içerler. Ayrıca göğüs tüylerini ıslatarak çölde kalan yavrularına su taşırlar.

Altın renkli köstebek: Altın renkli köstebek kum tepelerinde ve kumların içinde yaşarlar. Kum tepelerinde yaşıyor olmalarına rağmen çok nadir görünürler. Geceleri avlanmak için dışarı çıkıp gündüz ise tekrar kumun altına girerler. Bu köstebeklerin 18 ayrı türü bulunmaktadır. Çöllerdeki kumluk ovalarda, dağlık bölgelerde çukur kazdıkları her yerde yuva yapabilir ve yaşamlarını sürdürürler. Altın renkli köstebeklerin isminden de anlaşıldığı gibi rahatça saklanabilecekleri ve avlanırken kamufle olabilecekleri altın renginde tüyleri vardır. Kumda bulunan küçük böcekleri ve kertenkeleleri güçlü ayakları ile yakalayıp bu şekilde beslenirler.

Fennec tilkisi: Çölde yaşayan ve yırtıcı bir hayvan olan fennec tilkisi en küçük tilki türüne mensup bir canlıdır. Krem rengi tüyleri olan fennec tilkisi Afrika ve Arabistan'ın kumlu çöllerinde yaşamlarını sürdürürler. Tilki türüne mensup bu canlıların kulakları çok iyi duyar ve avlarının yerini kolayca tespit etmelerini sağlar. Bu nedenle de oldukça büyüktürler. Kulaklar aynı zamanda vücut ısısının dışarı atılmasını sağlayan bir soğutucu vazifesini de görür. Bu tilki türü böcekler, küçük kemirgenler ve kertenkele ile beslenirler. Çöl sıcaklarından kazdıkları çukurlarda saklanarak korunurlar.

Darkling böcekleri: bu böcek türleri deniz kenarında bulunan Namib Çölünde yaşamaktadır. Kabuklarının üzerinde su kaybetmelerini engelleyen özel bir su geçirmez katmanları bulunmaktadır. Oldukça uzun bacaklara sahip bu böcek türü su elde etmek için kum tepelerinin en yüksek yerlerine çıkıp vücutlarının arka kısmını havaya kaldırır ve kabuklarının üzerine çiğ taneleri düşmesini, birikmesini sağlarlar.

Deve kuşu: Çöl yaşamına uyum sağlayan bir diğer hayvan türü ise deve kuşudur. Uçamayan ve dünyadaki en büyük kuş cinsi olan deve kuşları susuzluğa oldukça dayanıklı hayvanlardandır. Su ihtiyaçlarını yedikleri şeylerden kendileri karşılarlar. Bu nedenle ayrıca su içme ihtiyacı duymazlar. Ağızlarında hiç diş bulunmayan deve kuşları hem ot hem de et ile beslenebilen kuşlardır, aynı zamanda bazı omurgasız canlılarla da beslenebilmektedir. Deve kuşları çok iyi görme açısına sahiptirler ve uzun boyları sayesinde çevredeki en ufak bir tehlikeyi bile görebilirler. Metrelerce uzakta bulunan küçücük bir kesme şekeri bile çok iyi görebilirler.

Addax antilopları: Sahara çölünde yaşayan addax antilopları soluk kum rengi tüylere sahiptirler. Çok hızlı koşamayan bu antilop türleri sağlam ve güçlü tırnakları sayesinde kumda çok rahat hareket edebilmektedir. Bu hayvanlarda deve kuşları gibi su ihtiyaçlarını yedikleri otlardan ve yiyeceklerden kendileri karşılarlar, ayrıca su içmeye ihtiyaç duymazlar. Ayrıca addax antilopları sadece gece beslenirler. Çölde uzak mesafedeki yiyecekleri bulma konusunda da ustadırlar.

Oryx antilopları: bu antilop türü de Afrika çöllerinde yaşamaktadırlar. Bu canlılar 1 metreyi geçen boynuzları sayesinde kendilerini korurlar. Taze otlarla beslenirler.

Çöl Hayvanları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalahari Çölü Özellikleri ve Tarihi

Kalahari Çölü Özellikleri ve Tarihi

Çöl Fırtınası Türleri ve Özellikleri

Çöl Fırtınası Türleri ve Özellikleri

Taklamakan Çölü Özellikleri ve Tarihi

Taklamakan Çölü Özellikleri ve Tarihi

Dünyanın En Büyük Çölü Türleri ve Özellikleri

Dünyanın En Büyük Çölü Türleri ve Özellikleri

Sina Çölü Tarihi ve Özellikleri

Sina Çölü Tarihi ve Özellikleri