Çöl Yılanı Türleri ve Özellikleri
20 Haziran 2024

Çöl Yılanı Türleri ve Özellikleri

Çöl yılanı, adını yaşadığı ortamdan almıştır. Bu yılan türü, daha çok çöllerde yaşar. Bu nedenle çöl yılanı ülkemizde bu şekilde adlandırılmıştır. Ülkemizde çöl bulunmasa bile çöl yılanı ara ara karşılaşılan bir yılan türüdür. Kobra türleri arasında ülkemizde en çok görülen yılan türü çöl yılanıdır. Çöl yılanı, dünyada en çok Orta Doğu bölgelerinde bulunmaktadır. Bu bölgelerin özellikle kurak olan yerlerinde çöl yılanı çok daha fazla görülmektedir. Ülkemizde ise daha çok Şanlıurfa'da görülmektedir. Bu yılan doğrudan kobra türleri içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle ülkemizde yaşayan tek kobra türü olması nedeniyle büyük önem taşımaktadır. Bu durum yılanın önemli özelliklerinden biridir.

Fiziksel Özellikleri

Çöl yılanının en büyük özelliklerinden biri, diğer yılanlara göre biraz daha büyük olan boyudur. Yaklaşık olarak bir buçuk metreye kadar uzayabilen bu yılan türü, her yılan gibi yumurtlayarak çoğalmaktadır. Yumurtadan çıktığında 5-10 cm arasında boyları olan bu yılan türü, hızlı bir şekilde büyüyerek diğer yılanlardan daha uzun hale gelir. Elbette ki kendisinden uzun birçok yılan türü vardır. Fakat bu durum boyunun küçük olduğunu göstermez. Bunun yanı sıra çöl yılanının bir diğer özelliği ise başının ince ve gözlerinin iri olmasıdır. Bu durum çöl yılanının biraz daha korkunç görünmesine neden olduğu için görünüş olarak biraz daha ürkütücü olabilir. Çöl yılanının sırt pullarının ön yarısında ve kuyruk bölgesinin hemen üst kısımlarında düzlükler bulunur. Aslında bu özellikler birçok diğer yılanla ortak olabilir. Fakat çöl yılanının görüntüsünün yanı sıra ayrıca rengi ayırt edicidir. Birçok kişi, karşılaştığı yılanın çöl yılanı olup olmadığını, doğrudan görüntüsünden ve renginden anlar. Bazı çöl yılanlarının üzerinde sırt bölgesinde beyaz benekler bulunabilmektedir.

Ruhsal Durum ve Saldırı

Çöl yılanı, oldukça vahşi bir yılan türüdür. Bu nedenle her an yanındaki kişiyi ya da canlıyı bir tehlike olarak görerek ısırabilir. Bu gibi durumlarda bazı ruhsal düşünceleri, fiziksel hareketlerine yansıyarak saldıracağını gösterir. Bu durumlarda yeterli bilgiye sahip olan insanlar çöl yılanı türünün ne zaman saldıracağını bilirler. Bu yılan ürkmediği sürece saldırmayacaktır. Fakat bu yılanı herhangi bir şekilde ürküttüğünüzde ilk olarak gövdesini yere yapıştıracaktır. Bu durum saldırı pozisyonlarından biri olduğu için doğrudan saldıracağını anlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra başını gövdesinde bulunan halkaların altına sokmaya çalışır. Bu durumda da yılanın saldıracağı anlaşılacaktır. Saldırı aşamalarından ikinci aşamanın bu olduğunu söyleyebiliriz. Saldırı aşamalarının sonuncusu ise keskin bir tıslama sesi çıkarmasıdır. Bu tıslamalarla yılanın saldıracağını anlayabilirsiniz.

Beslenme ve Avlanma

Çöl yılanı, daha çok küçük avları tercih etmektedir. Bu nedenle en çok kuş, kertenkele, kurbağa ve kemiriciler gibi hayvanları avlayarak beslenirler. Oldukça zehirli olan çöl yılanı, avlarını zehirleyerek avlamaktadır. Birçok zaman daha avları ölmeden avlarını yutmuş olurlar. Çöl yılanının salgıladığı zehir, avını çok kısa bir süre içerisinde sinirsel olarak etkileyerek felç eder. Bu nedenle canlıların hepsinde zehirleme tehlikesi bulunur.

Ekstra Bilgiler

Çöl yılanları, sıcak ve kurak iklimlerde hayatta kalma konusunda uzmanlaşmışlardır. Bu yılanlar, gündüzün yüksek sıcaklıklarından kaçınmak için genellikle gece avlanırlar. Çöl yılanlarının yaşama alanları arasında kumlu ve kayalık bölgeler, çöl bitki örtüsü ve bazen tarım arazileri bulunur. Zehirleri insanlar için ölümcül olabilir, bu yüzden çöl yılanı ile karşılaşıldığında dikkatli olunması gerekmektedir.

Çöl yılanları, doğal düşmanları arasında büyük kuşlar, diğer yılanlar ve bazı memeliler bulunur. Bu yılanlar, avcılar tarafından tespit edilmemek için doğal kamuflaj yeteneklerini kullanırlar. Ayrıca, çöl yılanları, uzun süre susuz yaşayabilirler ve su ihtiyaçlarını avlarından karşılayabilirler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sina Çölü Tarihi ve Özellikleri

Sina Çölü Tarihi ve Özellikleri

Taklamakan Çölü Özellikleri ve Tarihi

Taklamakan Çölü Özellikleri ve Tarihi

Çöl Tilkisi Türleri ve Özellikleri

Çöl Tilkisi Türleri ve Özellikleri

Çöl Gölü Türleri ve Özellikleri

Çöl Gölü Türleri ve Özellikleri

Çöl Bitkileri Türleri ve Özellikleri

Çöl Bitkileri Türleri ve Özellikleri