Çöl Gölü Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çöl Gölü Türleri ve Özellikleri

Çöl Gölü, Çöl gölü Ankara'nın 75 hm güneyinde bulunmaktadır. Haymana ve Bala arasında 15 kilometre kare büyüklüğünde acı suyu olan bir göldür. Deniz yüksekliği 1045 metredir. Etrafında akan derelerle beslenen bu sığ göl yaz aylarında büyük ölçüde suyu çekilmektedir. 147 metre kare olan çalık düzü kapalı havzanın güneyinde çukuru dolduran sığ ve tuzlu bir göldür. Çöl gölü çevresinde yağış yetersizliği nedeni ile doğal bitki örtüsü doğal bozkır doludur ve üzerinde sadece hayvancılık yapılmaktadır.


Göl Çevresinde Yaşayan Hayvanlar


Göl etrafında senenin değişik aylarında çoğalan ve yaşam alanları oluşturan birçok kuş çeşidi olmaktadır. Bu kuş çeşitleri Gülen sumru toy, angıt, sakarca, büyük cılıbıt, çorak toygarı, turna, çamurcun, küçük kerkenez, dilkuyruk, flamingo, uzunbacak, kızkuşu ve cılıbıt kuşlarıdır. Çöl gölünün yakınına kurulan TRT televizyon vericisi etrafına yaydığı radyasyon ile göle inmek isteyen kuşlara zarar verip küçük yavru kuşların ölümüne neden olmaktadır. Göl çevresinde bulunan altın çanak, gülbağı, gölbek ve çeltek köyleri bulunur burada yaşayan insanlar gölün çekilen kısımlarını sürüp tarlaya çevirmeleri önemli bir sorun olmaktadır.


Çöl Gölü Çevresinde Bitki Örtüsü


Çöl gölünün güney ve kuzeyinde tuzcul alanlar, ıslak çayır otları ve büyük bir alanda hasır otu yatakları bulunmaktadır. Gölün kuzey kısmında çok iyi korunan ova bozkırları, kuzey bölgesinin tepelerinde kuru tarım alanları oluşmaktadır. Gölün batı bölgesinde stepler ve seyrek otsu bitkiler yetişmektedir. Bu alanda hayvancılık ve tarımcılık yapılır. Ova bölgelerinde büyükbaş hayvancılık yapılırken tepe kısımlarında keçi, koyun otlatılır. Bu bölgede köy nüfusunda oldukça azalma görüldüğünden dolayı hayvan yetiştiriciliği gittikçe azalmaktadır. Kuru ve yüksek bölgelerde ticari anlamda nohut, mercimek, arpa ve buğday üretimi yapılır.

Çöl Gölü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çöl Biyomu Türleri ve Özellikleri

Çöl Biyomu Türleri ve Özellikleri

Büyük Sahra Çölü Türleri ve Özellikleri

Büyük Sahra Çölü Türleri ve Özellikleri

Çöl Varanı Türleri ve Özellikleri

Çöl Varanı Türleri ve Özellikleri

Atacama Çölü Tarihi ve Özellikleri

Atacama Çölü Tarihi ve Özellikleri

Taklamakan Çölü Özellikleri ve Tarihi

Taklamakan Çölü Özellikleri ve Tarihi