Karakum Çölü Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Karakum Çölü Türleri ve Özellikleri

Karakum çölü, Asya kıtasında büyük çoğunluğu Türkmenistan'da küçük bir kısmı da Kazakistan'da yer almaktadır. Amu Derya nehrinin batısında kalmaktadır. Karakum Çölü 300.000 km² alana yayılmıştır. Karakum çölünün çoğunluğu çakıl ve kumla kaplıdır.

Karakum Çölü'nde Karakum Kanalı adı verilen 1375 km uzunlunda dünyanın en geniş doğal bir kanal yer almaktadır. Karakum Kanalı'nın 805 km'si sulama amaçlı kullanılmaktadır. Karakum Kanalı boyunca sulu tarım yapılmaktadır. Tekstilin ham maddesi olan pamuk yetiştirilmektedir. Afganistan'da doğup Karakum Çölü'ne gelen Murgap ve Tedzen nehirleri, sıcak nedeniyle aşırı buharlaşmanın olması nedeniyle belli bir yerden sonra kaybolmaktadır.


Karakum Çölünün Güneyi


Karakum Çölü'nün güney kısmı endüstri bölgesi olmuştur. Çölde zengin sülfür, petrol ve doğal gaz yatakları vardır. Karakum Çölü'nün güney şeridinde demiryolu geçmektedir. Karakum Çölü'nde yaşam oldukça zordur. Nüfus çok azdır. 6,5 km² bir kişi düşmektedir. Karakum Çölü'nde, Tejen ve Mary kentleri yer almaktadır. Mary, önemli bir endüstri ve Türkmenistan'ın dördüncü büyük kentidir.


Darvaza Çukuru


Karakum Çölü'nde görenleri korkutan 60 metre çapında yanan bir dev çukur yer almaktadır. Darvaza adı verilen çukur, zengin doğal gaz ve petrol yatakları olan Karakum Çölü'nde 1971 yılında Ruslar tarafından doğal gaz ve petrol aramak için yaptıkları sondaj sonucu doğal gaz dolu mağaraya rastlamaları sonucu oluşmuştur. Açılan çukurun zehirli gazlar yayacağından korkan mühendisler, birkaç günden düşünerek bırakıp giderler. Açıldığı günden beri Darvaza Çukuru yanmaktadır. Türkmen Halkı, Darvaza Çukuru'nu "Cehenneme açılan kapı" diye adlandırmaktadırlar. Darvaza Çukuru, adını yakınında bulunan Darvaza köyünden almıştır.

Karakum Çölü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dünyanın En Büyük Çölü Türleri ve Özellikleri

Dünyanın En Büyük Çölü Türleri ve Özellikleri

Sina Çölü Tarihi ve Özellikleri

Sina Çölü Tarihi ve Özellikleri

Çöl Faresi Türleri ve Özellikleri

Çöl Faresi Türleri ve Özellikleri

Çöl Türleri ve Özellikleri

Çöl Türleri ve Özellikleri

Taklamakan Çölü Özellikleri ve Tarihi

Taklamakan Çölü Özellikleri ve Tarihi